UNICEF ve Dünya Kurumsal Yazılım Lideri SAP Ortaklığında Gençlere İş Becerileri Eğitimi

UNICEF ve Dünya Kurumsal Yazılım Lideri SAP Ortaklığında Gençlere İş Becerileri Eğitimi

New York’ta, 24-30 Eylül 2019 tarihleri arasında toplanan, 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturumu sırasında düzenlenen bir etkinlikte yapılan açıklamaya göre;

Merkezi Almanya’nın Walldorf kentinde olan, 130’dan fazla ülkede Ofisi bulunan Teknoloji devriminin merkezinde yer alan kurumsal yazılım lideri SAP ve UNICEF, 25 Ekim 2019 tarihinde New York’ta imzaladıkları ve 3 yıl sürecek olan anlaşma ile yeni bir küresel ortaklığa başladıklarını açıkladılar.

Bu ortaklık ile iş çevrelerini, hükümetleri ve hükümet dışı kuruluşları sürdürülebilir eğitim modelleri oluşturmak üzere bir araya getirecek. Gençlerin gelişimini sağlamak için işgücü kapsama girişimlerine ağırlık verecek ve kuruluşlara donanımlı işgücü sağlayacak.

Ortaklık, özel sektörü daha iyi bilgilendirmek ve gelecekteki yeteneklerle ilişkilendirmek üzere standartlaştırılmış bir ulusal müfredat, işgücü hazırlık programları ve detaylı araştırmalara odaklanacak.

Günümüzde her beş gencin birisinden fazlası iş bulamakta ve okula da gitmemektedir.  Günümüzde hızla değişen ekonomi giderek daha uzmanlaşmış becerileri gerektirirken başka pek çok genç de insana yakışır bir istihdam için gereken becerileri öğrenememektedir.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Gençler söz konusu olduğunda başarılı bir geleceğin yolu onları günümüz işgücü içinde geliştirecek becerilerle donatıp güçlendiren kaliteli eğitimden geçer.  Gençler, dünyanın en seçkin yaratıcıları, heveslileri ve düşünürleri arasındadır. Gençlerin enerjilerini ve fikirlerini harekete geçirmede, ekonomilerine ve toplumlarına katkıda bulunmaları için kendilerine yardımcı olmada SAP ile birlikte çalışmak bizi heyecanlandırıyor.” dedi

Dünyadaki şirketlerin ve toplumların, 2030 yılına gelindiğinde iş arayan 2 milyar işgücüne katılacak gence ihtiyacı olacağı hesaplanıyor..

Bu işbirliği başlangıçta Hindistan, Türkiye ve Vietnam’a odaklanmakla beraber sürdürülecek çalışmalar, Afrika, Asya ve Avrupa’daki gençlere ulaşılmasına yardımcı olacak.  Girişim, gençleri sorumlu ve üretken yurttaşlar olarak hazırlamayı öngören küresel bir işbirliği olan Limitsiz Kuşak (gençleri üretken ve sorumlu yurttaşlar olarak hazırlamayı hedefleyen küresel bir ortaklıktır) kapsamında yer alıyor. Bir yıl önce başlatılan Limitsiz Kuşak, çok sektörlü kamusal ve özel yatırımları gençlerin eğitimi ve istihdamı için bir araya getirirken aynı zamanda gençlerin kendilerini de bu yöndeki çabalara dâhil ediyor.

Kurumsal yazılım lideri SAP Şirketinin CEO’su Bill McDeermott: “İnsanlar bu yeni ekonomideki fırsat açıkları konusunda endişeli. İşletmelerin, yaşları ne olursa olsun ve dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar bugünün ve geleceğin işgücüne gerekli becerileri kazandırmak üzere anlamlı adımlar atması gerekiyor. SAP, UNICEF’le birlikte, her kariyerin temelinin atıldığı yer olarak işe sınıftan başlanmasına odaklanacak. Kamu sektörü ile ortak çalışmalarımızı geliştireceğiz ve geleceğin işgücünü hazırlamak üzere mümkün olan en iyi müfredata odaklanacağız. Bu çalışma, doğru olanı yapmakla iş yaşamı açısından doğru olanı yapmak arasında mükemmel bir uyum sağlandığını gösteren başarılı örneklerden biri olacak.” dedi.

Kaynakça:

UNİCEF Türkiye Web Sitesi

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir