Üniversite Adaylarına 7 Faydalı Öneri…

Üniversite Adaylarına 7 Faydalı Öneri…

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, sınav tercih döneminde ve bekleyiş sürecinde sınava girenlere iyi gelecek 7 öneriyi sıraladı.

Üniversite sınavı sonuçları 26 Temmuz 2023 tarihinde açıklandı. Şimdi sıra diğer önemli kısım olan tercih yapmada. İster öğrenci ister yetişkin sınava giren herkes aldığı puana göre tercihlerini yapıp sonucun açıklanmasını bekleyecek.

Bu bekleyiş sürecinde kaygı, stres, merak, korku tüm duygular iç içe geçip ruh halini olumsuz etkileyebiliyor. Tüm bu karmaşık duygular içerisinde uzman sesine kulak vermek oldukça faydalı olabiliyor.

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, bu sancılı tercih ve bekleyiş sürecinde bu sınavın hayatın sonu olmadığına vurgu yapıyor ve ekliyor: “Ne kadar çok duygu eşlik ediyor değil mi bu bekleyişe? Ya başarılı olamazsam kaygısı, istenilen sonucun elde edilme ihtimalinin heyecanı, bazı belirsizliklerin öyle ya da böyle sona erecek olmasının verdiği rahatlık, üniversite ortamına dair duyulan merak… Bu duyguları ve daha birçoğunu farklı yoğunluklarda, saatten saate değişen bir şekilde tecrübe ediyor olabilirsiniz.

Tüm bu duyguları yaşarken içimize biraz olsun su serpen bir atasözü var: Su akar yolunu bulur. Bazen böyle sözleri bir başkasından duyduğumuzda daha da öfkelenebiliyoruz, o an duygularımızı yönetmekte zorlanmamız çok anlaşılır. Ama geçmişe dönüp bir bakarsak, yaşamda zorlandığımız, çıkmazda hissettiğimiz birçok anda su akıp da yolunu bulmadı mı? Umarım sınava giren herkes hayallerinden de daha güzel bir geleceğe ulaşır.”

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, tüm bu duyguları deneyimlerken hatırlamanın iyi geleceği 7 öneriyi şöyle sıralıyor:

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök

1- Hepimiz çalışıp elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonrası bizim kontrolümüzde değil. Bu aşamada yapabileceğimiz en doğru şey, sakinliğimizi koruyarak geleceğimizi planladığımız bu günlerde daha sağlıklı kararlar almak ve bize iyi gelecek tercihlerde bulunmak olur. Eğer sınava hazırlanma sürecinde eksiklerimiz olduğunu düşünüyorsak bunları fark etmiş olmak bile çok kıymetli. Çünkü ancak ve ancak eksikleri ve gelişim noktalarımızı keşfettikten sonra bu yolda sağlam adımlar atabiliriz. İşler istediğimiz gibi gitmezse de hayatta her zaman alternatif yolların olduğunu hatırlamalıyız.

2- Bu sınav hayatın bir özeti değil. Kocaman yaşamı bir sınav sürecine indirgemek kulağa doğru geliyor mu? Sınavda başarılı olmanın birçoğumuz için önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Fakat hepimizin akademik başarı dışında da çok kıymetli özellikleri ve güçlü yanları var.

3- Sınav sonuçları başarımızın kesin bir yansıması değil. Sınav sırasında stres, heyecan, kaygı, korku, suçluluk, yetersizlik, belki de öfke gibi birçok duygu bize eşlik ediyor. Bu nedenle bazılarımız sınav deneyimini daha sorunsuz geçirirken bazılarımız potansiyelimizin altında kalabiliyoruz. Bu nedenle kimsenin başarı seviyesini yalnızca bir sınava göre değerlendirmek doğru olmaz. Bunu değerlendirmek için çalışma dönemi boyunca gösterdiğimiz performansımıza bakmak gerekir.

4- Bir üniversiteye giriş hakkı kazanmak mutluluk verici olsa da yeni bir okulun, sosyal çevrenin hatta belki de şehrin bizde kaygı uyandırması çok anlaşılır. Bu yeni dönemin belirsizlikleri korkutucu geldiğinde kendimize belirsizliğin her zaman olumsuz olmadığını, belki de bizi çok büyük güzelliklerin beklediğini hatırlamaya çalışabiliriz!

5- Kendimizi ne olursa olsun başkalarıyla değil kendimizle kıyaslamamız gerek. Hepimizin farklı becerileri ve güçlü yanları var. Hepimiz bu hayatta kendi ritmimize göre ilerliyoruz. Bu nedenle sınav sonucunu öğrendiğimizde başkalarının ne yaptığından öte kendi geçmiş performansımıza göre bugün nerede olduğumuza odaklanmamız lazım. Çünkü başkalarının durumuna bakmanın kimseye hiçbir faydası yok.

6- Üniversite tercihimizi yaparken seçtiğimiz alanı bitirdiğimizde bunun iyi ve kötü bütün sorumluğunun bizde olacağını ve bize bugün akıl veren kimsenin değil de bizim bunun sonuçlarının keyfini ya da olumsuz sonuçlarını yaşayacağını hatırlamamızda fayda var. Bize tavsiyelerde bulunan insanlar çok iyi niyetli olabilirler ve bizi gerçekten tanıdıkları için bazı yorumlarda bulunuyorlar ama günün sonunda kararımız kendimize ait olmalı çünkü sonrasında bu kararımızdan memnun olmazsak da bunun sorumluluğunu kendimiz üstlenebilmeliyiz.

7- Tercihlerimizi yaparken kendi kişilik özelliklerimizi, kendi güçlü ve zayıf yanlarımızı, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığımızı değerlendirmemiz gerekir. Her şehir, her üniversite herkes için iyi olmayabilir. Bu yüzden çok tercih edilen, herkesin seçtiği yoldan sorgusuzca ilerlemeyelim. Başkası için iyi olan, bize gerçekten iyi gelmeyebilir.

Ayrıntılı Bilgi: https://yakiniliskiler.com/

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir