Yaklaşan 77. BM Genel Kurul Oturumu hakkında bilinmesi gereken 5 önemli şey.

Yaklaşan 77. BM Genel Kurul Oturumu hakkında bilinmesi gereken 5 önemli şey.

BM Genel Kurulu 77. Oturumunun açılışına sadece birkaç hafta kaldı. Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanından gelecek Devlet ve Hükümet Başkanlarının gelişi için hazırlanıyorlar. COVID-19 salgınının yarattığı iki yıllık kesintinin ardından pek çok ayrıntı henüz doğrulanmadı, ancak 12-27 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak toplantılarda dikkat etmeniz gereken beş önemli husus var.

Foto BM Fotoğraf / Eskinder Debebe: BM Genel Kurulu’nun 77. Oturumunun seçilen Macar Başkan Csaba Kőrösi, Genel Kurul üyelerine hitap ediyor.

1. Macar Diplomat BM Genel Kurul Oturum Başkanı oldu.

Yeni bir oturum, yeni bir Genel Kurul Başkanı anlamına gelir. Şu anki 76. BM Genel Kurul Başkanı Maldivler’den Abdulla Shahid görevini devredecek ve önümüzdeki on iki ay boyunca Macaristan’dan Csaba Kőrösi görevi devralacak.

Devir teslim 12 Eylül 2022 Pazartesi günü yapılacak; Sayın Shahid, BM’in 76. Oturumunun sabah toplantısını kapatacak ve 77. BM Genel Kurul Oturumu aynı gün saat 15.00’te resmi olarak açılacaktır.

Yeni seçilen 77. BM Genel Kurul Oturum Başkanı Macaristan’dan Csaba Kőrösi, ülkesinin Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi ve en son görevi Macaristan Cumhurbaşkanlığı Çevresel Sürdürülebilirlik Direktörü oldu. Birkaç yıldır BM’de çalışan Kőrösi, 2011-2012’deki 67. BM Genel Kurul Oturumda Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

2. Dönüşen Eğitim Zirvesi

Her zamanki gibi, uluslararası ilgi (ayrıca çok sayıda polis ve New York sakinlerinden gelen trafik sıkışıklığıyla ilgili şikâyetler), 20 Eylül 2022 Salı günü başlayacak BM Yüksek Düzeyli Oturumlar haftası etrafında toplanacak.

Ancak, bir hafta önce BM Genel Merkezi’nde 16 Eylül Cuma, 17 Eylül Cumartesi ve 19 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek olan “Dönüşen Eğitim Zirvesi”, BM Genel Kurulu tarafından önemli bir etkinlik olarak kabul ediliyor.

16 Eylül 2022 Cuma günü, gençlerin önderliğinde ve gençler tarafından organize edilecek, gençlerin eğitimleriyle ilgili endişelerini karar vericilere ve politika yapıcılara iletecek ve küresel kamuoyunu, gençliği, öğretmenleri, sivil toplumu ve diğerlerini desteklemek için harekete geçirmeye odaklanacak olan “Seferberlik Günü”. Dünyada eğitimin dönüşümünün ilanı olacak.

İkinci gün tamamen çözümlerle ilgili ve eğitimin dönüştürülmesine katkıda bulunacak girişimler için bir platform olacak şekilde tasarlandı. Gün beş tema etrafında gruplandırılmıştır (“Tematik Eylem Parkurları”): kapsayıcı, eşitlikçi, güvenli ve sağlıklı okullar; yaşam için öğrenme ve beceriler; çalışma ve sürdürülebilir kalkınma; öğretmenler, öğretmenlik ve öğretmenlik mesleği; dijital öğrenme ve dönüşüm ve eğitimin finansmanı konularıdır.

Üçüncü gün, 19 Eylül 2022 Pazartesi, Liderler Günü, o hafta pek çok Devlet ve Hükümet Başkanının New York’a ineceği gerçeğinden yararlanarak, bu liderlerden bir dizi Ulusal Taahhüt Beyannamesi açıklamaları beklenmektedir.

Gün ayrıca Zirve Gençlik Deklarasyonu ve Genel Sekreterin Eğitimi Dönüştürme Vizyon Bildirgesi’nin sunumuna da yer verecektir.

3. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde gelinen nokta

Dönüşen Eğitim Zirvesi Liderler Günü’nün hemen öncesinde, 19 Eylül Pazartesi günü saat 08.30 ile 10.00 arasında gerçekleşecek olan bu yılki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Durumu, dikkatleri BM’nin 2030 Gündeminin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yeniden odaklamak için bir fırsat olacak. İnsanlar ve gezegen için daha adil bir gelecek planı ortaya konacak.

Temmuz ayında önemli bir yıllık kalkınma forumu olan Yüksek Düzeyli Siyasi Forum’da konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Amina Muhammed, yenilenebilir enerji, gıda sistemleri ve dijital bağlantıdaki geçişlerin yanı sıra “insan sermayesine yapılan yatırımlar, fırsatların finansmanı” ve ”birden fazla krizi fırsata dönüştürmek için gereklidir” dedi.

Amina Muhammed, bu yılki An’ın “bu derin geçişlere ve bizi tekrar rayına oturtmak için gereken çalışmalara odaklanmak için bir fırsat” olacağını söyledi. Ayrıca 2023 Sürdürülebilir Kalkınma (SDG) Zirvesi yolunda önemli bir kilometre taşı olacaktır.”

Geçen yıllardaki COVID-19 salgınının neden olduğu büyük bozulmayı yansıtan ve onların “kayıp bir COVID neslinin” parçası oldukları fikrine meydan okuyan Koreli megastar BTS’in katılımıyla dikkate değer bir durum ortaya çıkacaktır.

4. Azınlıkların hakları

BM Üye Devletleri 18 Aralık 1992’de, Azınlıklara mensup kişilerin medeni, ekonomik, sosyal ve kültürel hakları için BM tarafından siyasi ve genel sorunları ele almak için kilit bir araç olarak tanımlanan Ulusal veya Etnik, Dini ve Dilsel Azınlıklara Mensup Kişilerin Haklarına İlişkin Bildirgesini (kısaca BM Azınlık Hakları Bildirgesi) kabul etti.

21 Eylül 202 Çarşamba günü, Bildirge’nin 30. yıldönümünün bir yıl boyunca anılması kapsamında, Vesayet Meclisi Odasında bir Üst Düzey Toplantı yapılacak.

BM İnsan Hakları Yerli Halklar ve Azınlıklar Bölümü Başkanı Paolo David’in Haziran ayında yaptığı konuşmada; Bildirge’nin kabul edilmesinin otuz yıl önce umut getirmesine rağmen, eski Yugoslavya’daki silahlı çatışma nedeniyle bu duygunun hızla kaybolduğunu söyledi.  Paolo David, azınlıkların Ukrayna, Etiyopya, Myanmar, Güney Sudan, Suriye ve Yemen de dâhil olmak üzere birçok çatışmada araç sallaştırılmaya devam edildiğini ifade etti.

BM’ye göre, bugün azınlıklar benzeri görülmemiş engeller ve zorluklarla karşı karşıya. Birçok ülkede çevrimiçi nefret söylemi gibi modern tehditlerle uğraşıyorlar ve vatandaşlık haklarından mahrum bırakılıyorlar.

Etkinlik, kısıtlamaları ve başarıları değerlendirme, en iyi uygulama örneklerini paylaşma ve gelecek için öncelikleri belirleme şansı olarak ortaya konuluyor.

5. Küresel Hedefler Haftası

Genel Tartışma , adına rağmen, 16-25 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek sivil toplum, iş dünyası, akademi, ve BM sistemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG’ler) üzerindeki eylemi hızlandırmak için.

Burada tam olarak listelemek amacıyla çok fazla etkinlik yer alacaktır. Ancak bunlar arasında iklimle ilgili çok çeşitli zorlukları kapsayan NYC İklim Haftası; küresel krizleri ele almak için iş dünyası, BM ve sivil toplumu bir araya getiren BM Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından yürütülen BM Özel Sektör Forumu ve 140’tan fazla ülkeden bir dizi canlı röportajlar, okul ziyaretleri ve sosyal medya devralmaları için bir araya getiren Take Action Global’ın 2002’den beri sürdürülen “İklim Eylem Projesi” nin başlatılması.

İçerik oluşturucular, etkileyiciler, aktivistler ve medya ortakları da dâhil olmak üzere düzinelerce ilginç konuşmacının Sürdürülebilir Kalkınmayı destekleyen eylemleri ve çözümleri vurgulayacak panel tartışmalarında yer aldığı Küresel Hedefler Haftası boyunca izlenebilecek çok sayıda SDG Medya Alanı videosu yayınlanacaktır.

Kaynak: BM Haber, New York

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir