Yeni asgari ücret 4.250 TL

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak belirledi. (Foto: Depo Photos)

Asgari ücret 2022 için 4 bin 250 lira olarak belirlendi.
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak belirledi.

Komisyonun bugün yaptığı 4. toplantının ardından karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in de katıldığı basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

2022 yılı asgari ücret rakamı onayına sunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Erdoğan, 2022 yılı için asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak açıkladı. Erdoğan, artış oranının yüzde 50 olduğunu ifade etti.

”Özveriyle bu süreci işlettiler”

Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyelerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, asgari ücretin her yıl Aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın nezaretinde, çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlendiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

”Nasıl bu yıl Aralık ayı başında başladıysak, önümüzdeki yılın yine Aralık ayında… İşçi, işveren bir araya gelmek suretiyle yine çalışmalarını sürdürecekler ve seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz.

Bugün gerçekleştirilen dördüncü toplantıyla da nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığımıza görüş bildirmiştir.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Gerek işçi kesimini temsilen gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı bir anlayış içerisinde özveriyle bu süreci işlettiler. Bu, tabi, bugüne kadar pek alışılmış bir yaklaşım metodu değildi. Bunlar ilk defa oluyor. Bunları toplu sözleşmelerde de gördük. Bundan dolayı bir cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum.

Yüzde 50 artış

Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira uygulanacak. Çalışanan evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden, asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir.”

Erdoğan, yapılan bu artışın, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasında belirtilen ”demokratik ve sosyal bir hukuk devleti” ifadesinin hayata geçirildiğini belirtti ve bu artışla ”çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığını ortaya koydukların” söyledi.

”Kimse istismarın yapmamalı”

Çalışanları daha fazlasını hak ettiğini, işçi ve işveren kesiminin birbirini tamalayan unsurlar olduğunu anlatan Erdoğan, ”Dolayısıyla bu mütemmim cüzler bu ülkenin kalkınması noktasında, devletin güçlü olması noktasında taraflar olarak bizim sırtımızı dayadığımız iki önemli unsurdur” dedi.  Erdoğan, şöyle konuştu:

”Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, imkanları arttıkça bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaklardır. Burada bir şeyi özellikle ifade etmek istiyorum, kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı. Yani, ‘yok geçmişte dolar şuydu ve doların o olduğu dönemden hesabı dolar üzerinden yaparak şu anda asgari ücreti tespit etmek gerekir’ gibi yaklaşımlar… Bir defa bu ülkenin şu andaki çalışan, işveren bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir.

Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz Türk lirasının olduğu bir ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları? Veya avroyla mı çalıştırıyordunuz bu insanları. Bu tür spekülartörlüğe gerek yok. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır. Ve biz Türk liramızı yedirmeyeceğiz. Şu andaki bazı sıkıntılar var, bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın.”

”Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ekonomi programda önceliğimizi istihdamın korumasına ve geliştirilmesine verdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

”Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerimizde inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe katedeceğimize inanıyorum.

Asgari ücrette tarihi bir artışı gerçekleştirirken bunun işveren üzerindeki yükünü azaltacak adımları da ihmal etmedik. Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesiyle birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi de hayata geçiriyoruz,

Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifadeyle asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz. ”

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir