Yeni Yıl (2020 yılı) Kararları

Yeni Yıl (2020 yılı) Kararları

Yeni yılınız kutlu olsun diyerek başlayalım. Ancak yeni yılı eskitmeye başladık bile!

Ocak ayının ortasını geçmişiz göz açıp kapayıncaya dek, sonu göründü ayın. Ay’ların da lafı mı olur yıllar geçiyor vızır vızır dediğinizi duyar gibiyim. İnanamıyoruz ama geçiyor, hissetmiyoruz ama geçiyor!

Eskiden, mesela ben küçükken zaman daha yavaş ilerlerdi, günler yıllar geçmek bilmezdi, şimdi artık ya yaş ilerlediğinden ya da zaman değiştiğinden mi nedir, günlerin, ayların, yılların hızına yetişemiyoruz.

Bakıyorum etrafıma, konuştuğum bir çok kişi de aynı fikirde, çocuklar için bile aynı durum geçerli. 13 yaşına yeni basan oğlum da bu durumdan hoşnut değil. Çocukluğunun keyfini çıkarırken “Hemen büyümek istemiyorum” diyor.

Gerçekten keyfini çıkarmalı bulunduğumuz anın, yaşımızın, günlerimizin, vatanımızın, sevdiklerimizin, birlikteliklerin, arkadaşların, dostların, komşuların, soğuk havanın, karın, yazın kışın, ilkbaharın, sonbaharın, simidin,  suyun, zeytinin, peynirin, nefes almanın ve aslında hayatın!

Günlük hayatta rutine girmiş çok farkına varmadığımız ancak eksikliği olunca ne kadar önemli, küçük de olsa hayatımıza büyük zenginlik katan şeylerin!

Yeni gelen yıl bunları ne kadar yapıyoruz! Sorgulamak, geçen yılın bilançosunu yapmak ve yeni kararlar almak için en uygun zaman dilimi!

İngilizce’ de buna New Years Resolutions diyorlar. Bizde son yıllarda yeni yıl dilekleri olarak kullanıldığını görüyorum.

Bu terimle ilk karşılaşmam 1992 yılına denk gelir. İngilizce öğrenmek için gittiğim İngiltere’de bir yılbaşı geçirmiştim. Ev sahibinin yılın ilk günü bana sorduğu soru bu olmuştu.

Yeni yıl kararların nedir? Hiç bilmediğim ve düşünmediğim bir konuydu! O anda “daha karar vermedim”  diye bir cevap vererek geçiştirmiştim ve o zaman öğrenmiştim bu geleneği.

İşte o günden sonra bu konuya farkındalığım gelişti. Her yılsonunda ve yılın başlarında biraz düşünür, bilançoyu yapar kendime göre bir kaç karar alırım. Hepsini hayata geçirmek hemen mümkün olmasa da en azından bazılarında hedefe ulaşılır.

Ee başlamak bitirmenin yarısıdır ne de olsa, karar verip başlayalım bu yıl olmazsa seneye bitiririz. Ama karar almazsak, hedef koymazsak  o da olmaz. O da bir tercihtir elbet.  Bu kararları illa da büyük kararlar olarak düşünmemek gerekir, elbette büyük kararlar da alalım ama hep yapmak istediğimiz ama ertelediğimiz küçük şeyler de olabilir, onları yapmaya başlamak bile mutlu edecek, deneyelim!

Sözgelimi her gün yarım saat yürüyüşe çıkmak, her gün en az 1 saat kitap okumak, sosyal medyayı daha az kullanmak, daha az TV izlemek, sağlıklı yeme alışkanlıkları kapsamında daha çok meyve sebze tüketmek, bol su içmek, konu komşuyu sokakta görünce selamlamak, sokaktaki kedi köpeği sevmek beslemek, daha az alışveriş yapmak, plastik poşetleri az kullanmak gibi.

Daha iddialı kararlar da olabilir misal vegan olmak, yogaya başlamak, yeni bir dil öğrenmek, her gün nefes egzersizleri yapmak, hobilerimizi keşfetmek ve bazı kurslara gitmek. Bu kapsamda insan ilişkilerini de değerlendirmek ve ona yönelik kararlar da mümkün!

Kırgın küskün olduğunuz kişileri affetmek, ya da artık keyif almadığınız bazı ilişkileri sonlandırmak, bazı gönüllü işler yapmak gibi. Eminim listemizdeki maddeleri daha da artırabiliriz birçok madde daha ekleyebiliriz. Yalnızca oturup sakin kafayla yavaş yavaş düşünelim.

Eğer yeni yıl kararlarınız belirlemediniz dileklerinizi ortaya koyma fırsatı bulamadıysanız hala vaktiniz var. Yılın daha başındayız, yeni kararlar almak için yeni yılı değerlendirebiliriz.

Hayatta yapmak istediğimiz şeyler varsa hiçbir zaman geç değil artık ertelemeyelim. Bunun birçok örneğini duymuşuz veya okumuşuzdur!

Ben hiç yapamayacağım dediğim ve artık gündemden çıkardığım bir şeye karar verdim ve yaptım, buna kendim bile çok şaşırdım, 50 yaşımda bisiklete binmeyi öğrendim ve çok da keyif aldım. O yüzden biliyorum yapılabiliyor.

Vermeyenler hadi bakalım yeni yıl kararlarınızı bir daha düşünün. Hayallerinizi gerçekleştireceğiniz, sağlıklı, umut ve barış dolu bir yıl olması dileğiyle..

Gülseren Tozkoparan Jordan / 24 Ocak 2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir