Zelenskiy: “Yalnız bırakıldık”

Zelenskiy: “Yalnız bırakıldık”

Zelenskiy, Ukrayna’nın “yalnız bırakıldığını” belirtti ve “Kim bizimle savaşmaya hazır?Dürüst olmak gerekirse ben böyle birini görmüyorum” dedi. (Görsel: Flightradar24)

Zelenskiy: “Yalnız bırakıldık”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin işgalinde şu ana kadar 137 sivil ve askeri personelin öldüğünü belirtti ve “savunmada yalnız bırakıldıklarını” söyledi.

Zelenskiy, dün gece geç saatlerde halkına seslendi. “Rusya’nın yalnızca askeri hedeflere saldırdığını iddia etmesine rağmen, sivil bölgelerin de vurulduğunu” belirten Zelenskiy, “İnsanları öldürüyorlar ve barışçıl şehirleri askeri hedeflere dönüştürüyorlar. Bu iğrenç ve asla affedilmeyecek” diye konuştu.

Zelenskiy, “Bugün Rusya devletimizin tüm topraklarına saldırdı. Askerlerimiz Ukrayna topraklarının neredeyse tamamını savundular. Doğrudan darbeler aldı. Düşmanın işgal etmeyi başardığını geri alırlar” dedi.

Zelensky, işgalden sonra dünya liderleriyle yaptığı görüşmelere atıfta bulunarak Ukrayna halkı için “destekleniyoruz” dedi. Ancak Ukrayna’nın “devletini savunmada yalnız bırakıldığını” belirtti. “Kim bizimle savaşmaya hazır?” diye soran Zelenskiy “Dürüst olmak gerekirse ben böyle birini görmüyorum” ifadesini kullandı.

Zelensky, NATO’nun Ukrayna’nın üyeliğinden söz etmesine rağmen “ülkesini ittifaka almaya hazır olmadığının anlaşıldığını” söyledi. Zelenskiy, “Bugün Avrupa’nın yirmi yedi liderine Ukrayna’nın NATO’da olup olmayacağını sordum. direk sordum. Herkes korkuyor. Cevap vermiyorlar.”

“Halkımla kalıyorum’

Zelenskiy, kendisinin ve ailesinin Ukrayna’nın başkentinden ayrıldığına dair söylentilere de değindi. “Artık çok sayıda sahte haber üretildiğini biliyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Başkentte kalıyorum, halkımla kalıyorum. Gün içerisinde onlarca uluslararası görüşme yaptım, doğrudan ülkemizi yönettim. Ve başkentte kalacağım. Ailem de Ukrayna’da. Çocuklarım da Ukrayna’da. Ailem hain değil. Onlar Ukrayna vatandaşları.”

Zelenskiy, kendisinin Rus askerleri için bir numaralı hedef olduğunu da söyledi

137 ölü, 316 yaralı

Zelenskiy’nin konuşmasının büyük bölümünde Rus kuvvetleriyle savaşan askerleri övdü. 10’u subay 137 Ukraynalının öldüğünü ve 316’sının yaralandığını belirten Zelenskiy, “(Odesa’nın) Zmiinyi Adamızda, onu sonuna kadar savunurken, tüm sınır muhafızları kahramanca öldü. Ama pes etmedi. Hepsine Ukrayna Kahramanı unvanı verilecek.”

Zelenskiy sözlerini “Artık ülkenin kaderi tamamen ordumuza, kahramanlarımıza, güvenlik güçlerimize, tüm savunucularımıza bağlı. Ve halkımıza, bilgeliğinize ve ülkemizin tüm dostlarının büyük desteğine” dedi.

Seferberlik ilan edildi

Bu arada, Volodimir Zelenskiy, Rus işgaline karşı tam bir askeri seferberlik ilan eden bir kararnameyi de imzaladı.

Gece geç saatlerde yayımlanan bir kararnamede, seferberliğin 90 gün süreceğini söyledi.

Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanlığı, yedekleri ve hizmete uygun kişileri silah altına çağırabilecek, çağrı sırasını belirleyebilecek.

Ukrayna ve bölgeye uçuş iptalleri

Ukrayna ve bölgeye yapılan uçak seferleri peş peşe iptal ediliyor.

THY 25-26-27 Şubat günlerinde Ukrayna çıkış ve varışlı uçak seferlerini iptal etti. Ayrıca, Rusya’nun Rostov kentine yapılan uçak seferleri de 2 Mart’a kadar durduruldu. Moldova’ya yapılan uçuşlar ise 4 Mart’a kadar yapılamayacak.

Pagasus Havayolu ise Ukrayna’da meydana gelen olaylar nedeniyle 14 Mart 2022 tarihine kadar bölgeye yönelik uçuşların iptal edildiğini duyurdu.

Türkiye ile Ukrayna arasında haftalık 100’ü aşkın uçuş yapılıyor. Uçak şirketleri yolculara ya paralarını iade ediyor ya da ileri tarihli bir biletle değiştiriyor. Uçuş iptallerinin havayolu şirketlerine önemli bir mali yük getireceği belirtiliyor.

 Hava sahası kapalı

Ukrayna hava sahasının tamamı NOTAM ile sivil uçuşlara kapatılmış durumda. Bu, sivil uçakların bölgeye girmesinin tehlikeli olduğu ve vurulma riski bulunduğu anlamına geliyor. Uçuşların başlaması için NOTAM’ın kaldırılması veya belli rotalarla güncellenmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı için hiçbir ülke vatandaşları için havadan tahliye işlemi başlatamıyor.

Adeta kuş uçmuyor

Ukrayna hava sahasının kapanması uçuş platformalarındaki görüntülere de yansıdı. Uçuşların takibinin yapılabildiği Flight Radar24 sitesinde yer alan görüntülere göre Ukrayna üzerinden adeta kuş uçmuyor.

25 Şubat saat 10 itibarıyla yüzlerce uçuşun yer aldığı haritada, Ukrayna hava sahası terk edilmiş bir ada görünümünde. Bu, Ukrayna lideri Zelenskiy’in “unutulduk” sitemini adeta destekliyor.

Kaynak:

Ajansbizim, Ankara, 25 Şubat 2022

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir