Covid-19’a Neden Olan SARS-Cov-2’nin Koronavirüs Enfeksiyonunu Azaltabileceğini İlişkin Araştırma…

Covid-19’a Neden Olan SARS-Cov-2’nin Koronavirüs Enfeksiyonunu Azaltabileceğini İlişkin Araştırma…

YENİ preklinik araştırmalar, yaygın soğuk algınlığı virüsleri üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış nazal mukoadhezif bir jelin, hücrelerdeki SARS-CoV-2 koronavirüs enfeksiyonunu azaltabileceğini göstermektedir.

Procter & Gamble Şirketinin Sağlık Ürünleri Bölümünü oluşturan P&G Health, özellikle rinovirüsler ve yaygın soğuk algınlığı virüsleri başta olmak üzere virüsler konusunda uzun soluklu araştırmalar yürütmektedir. Araştırma ekibi, burun içi spreyde kullanıldığında yaygın soğuk algınlığı virüslerine karşı etkili olan nazal mukoadhezif jel teknolojilerinin, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasının ardından COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 koronavirüsü üzerinde de aynı şekilde etkili olup olmadığını araştırmak istemişlerdir.

Söz konusu teknolojinin, SARS-CoV-2 virüsünü hapsetme ve virüsün çoğalmak için ihtiyaç duyduğu hücreleri enfekte etmesini önleme yetkinliğini incelemek üzere bir laboratuvar testi yapılmıştır. Bu doğrultuda SARS-CoV-2 virüsü ile standart bir antiviral laboratuvar testi gerçekleştirilmiştir. İn vitro test, Avrupa Standardı EN 14476 kullanılarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia Eyaletindeki bir laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Test sırasında, nazal mukoadhezif jel formülasyonu, çeşitli zamanlarda (1, 5 ve 10 dakika) virüs ile muamele edilmiştir. Reaksiyon durdurulduktan sonra karışım, tek tabakalı hücrelere ilave edilmiştir. Hücrelerdeki virüs miktarı 7 günlük inkübasyon döneminden sonra değerlendirilmiştir. Nazal mukoadhezif jelin SARS-CoV-2 virüs seviyesini 1 dakika maruziyette %99,5 oranında düşürdüğü; 5 ve 10 dakikalık maruziyette virüs seviyelerinde daha da büyük azalmalar olduğu gözlemlenmiştir.

Bu sonuç, nazal mukoadhezif jelin hücrelerdeki SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonunu azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu laboratuvar testi, söz konusu teknolojinin SARS-CoV-2 üzerinde rinovirüslere yönelik olarak sahip olduğuna benzer bir mekanizma etkisine sahip olduğunu gösterse de, bu teknolojinin insanlarda SARS-CoV-2’ye karşı koruyucu bir fayda sağlayıp sağlamayacağını belirlemek için ileri klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

P&G Health, nazal mukoadhezif jelin SARS-CoV-2 dâhil bir dizi solunum yolu virüsüne karşı etkinliğini daha fazla araştırmak için çeşitli araştırma önerilerini değerlendirmektedir.

İngiltere’de bulunan Hull York Tıp Fakültesi’nde Kardiyorespiratuar Çalışmalar Başkanı Profesör Alyn Morice, “COVID-19, hepimizin hayatları üzerinde tahrip edici bir etki yarattı ve COVID-19 ile mücadelede mümkün olan her tedavi seçeneğini araştırmak için iyi biçimde tasarlanmış araştırmalar memnuniyetle karşılanacaktır. P&G Health’in preklinik çalışması, nazal mukoadhezif jel teknolojisinin yaygın soğuk algınlığına karşı kanıtlanmış etkisine benzer bir şekilde, bu teknolojiyle SARS-CoV-2 virüsünün hücreleri enfekte etme yetkinliğinde azalma arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu gösteren çok ilginç bir araştırma.

Bu preklinik araştırma, daha önce test edilmiş bir teknoloji üzerine olmasına rağmen, insanlar üzerinde klinik araştırmaları yürütme öncesinde iyi bir ilk adım ve gerekli bir başlangıç aşamasıdır. P&G Health’i bu umut verici teknoloji üzerine araştırma planlarını geliştirirken, Birleşik Krallık’ta sahip olduğumuz olağanüstü COVID-19 araştırma yetkinlikleri bulunan Üniversiteler ve Kurumların da imkânlarından faydalanmaya teşvik ediyorum”, diye belirtti.

Not: Bu nazal mukoadhezif jel, %1 Hidroksipropil Metilselüloz, %1 Süksinik Asit, %0,44 Disodyum Süksinat ve %0,35 Pirolidon Karboksilik Asit içerir ve şu anda yalnızca yaygın soğuk algınlığı virüsleri üzerinde etkili olduğu teyit edilmiş Avrupa’da bir Tıbbi Cihaz olan Vicks First Defence® burun spreyinde kullanılmaktadır. Bu ürün, Avrupa dışındaki her pazarda ruhsatlı DEĞİLDİR, ancak P&G Health, bu ürünün yaygın soğuk algınlığı virüslerine karşı kullanımı için dünyanın diğer ülkelerinde onay almayı planlamaktadır.

Basın Açıklaması, 5.11.2020

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir